Що з себе являє Prozorro?

29 Сен от admin_idea

Що з себе являє Prozorro?

Незважаючи на те, що система електронних торгів є невіддільною частиною державних придбань на Україні, в більшості і до цього дня з’являються питання: «Що представляє із себе система Prozorro? Для чого вона потрібна?». У даній статті без надмірностей буде описано, що з себе представляє система ПРозорро і які особливості є в порівнянні з колишніми системами торгів.

В чому полягає суть системи Prozorro?

Система Прозорро являє собою базу даних, розташованих на сервері і до неї допустимо приєднати різні сайти (майданчики, які працюють в системі Прозорро). Примкнути до системи Прозорро є шанс лише через будь-який електронний майданчик, які мають можливість входу в систему. Наприклад, застосовувати з цією метою можна електронну площадку «Українська універсальна біржа». За допомогою даного створення процедури закупівель, країна не матиме можливості вплутатися в процес торгів, усувати учасників, які беруть участь, або якимось чином впливати на них.

У чому сенс системи Prozorro? По суті, він є зворотним аукціоном, де беруть участь змагаються за можливість постачати замовнику конкретну послугу або товар. Виграє учасник, вартість якого в результаті буде мінімальною, а експлуатаційні властивості послуги або товару збігаються з тими, що були затверджені в тендерних документах.

Prozorro реально представляє собою зрозумілу систему придбань.

У Законі «Про державні закупівлі» № 922-VIII від 25.12.2015р. описано, що представляють собою:

  1. Електронні торги в системі державних закупівель Prozorro;
  2. Конкурентний діалог в системі державних закупівель Prozorro;
  3. Переговорна процедура в системі державних закупівель Prozorro.

Більшість публічних придбань проводиться завдяки електронних торгів. Змагальне спілкування використовується тоді, коли замовнику нелегко зробити вибір щодо класифікації та технічних даних запроектованих робіт або в тому випадку, коли відбувається купівля наукових експериментів і довідкових послуг. Проведення дебатів – винятковий варіант і використовується найчастіше для здійснення змагань в архітектурі та придбанні шедеврів мистецтва. Найбільш вичерпні відомості записані в розділі IV Закону України «Про державні закупівлі». Більше про торги за посиланням https://sale.uub.com.ua/news/zakon-pro-zemelqni-aukciony-prodazh-s-g-dilyanok-na-prozorro-sale

Чи можна купувати нерухомість за 1% від її ціни на Прозорро?

Голландський вид торгівлі передбачає покрокове зниження початкової (стартової) вартості до одного відсотка. Але чи так це насправді? Спочатку давайте детальніше розглянемо цю модель торгівлі.

Голландські аукціони проходять у три етапи.

Зниження стартової ціни

Коли аукціон починається, звіт про час починається за кроком. Тривалість кроку виражається числом (1 — 99). На цьому етапі учасник може вирішити, коли буде зменшуватися на крок від вартості, яку він намітив для отримання майна. У цьому раунді торгів учасники торгів не знають про наявність інших учасників торгів. Недоступність цієї інформації викликає тяжіння будь-якого учасника зупиненої торгівлі першою. Перше припинення торгівлі дає учасникам привілеї та збільшує його перспективи виграти аукціон. 

Відкриті пропозиції

Незалежно від часу, коли поступове зниження ціни було зупинено, починається другий етап аукціону. У цьому раунді інші учасники, які не встигли першими вплинути на зупинку зниження ціни, можуть самі подати закриті пропозиції. Розмір пропозиції не обмежений. Другий етап триває 10 хвилин. Одного разу протягом цих 10 хвилин учасники мають право подати свої пропозиції.

Другий етап торгівлі закритий. Ніхто з учасників не знає про існування інших. Через 10 хвилин система розкриває дані про кількість учасників та пропозиції, які вони подали.

Подання пропозиції переможцем 

Цей раунд є основним і дає можливість переможцю першого етапу аукціону озвучити свою остаточну пропозицію. Дані торгів свідчать, що ця ставка має бути на один відсоток вищою за найвищу закриту пропозицію учасника. Цей раунд триває 5 хвилин, саме в цей час учасник повинен подати свою пропозицію. Після закінчення аукціону система механічно визначить переможця з особливо високою ставкою.

Ось чому важливо правильно встановити ціну на етапі поступового зниження ціни. Звичайно, це не забезпечує 100% перемоги, бо на 2-му етапі, кожен учасник готовий запропонувати тариф, недосяжний для учасника, припинено поступове зниження ціни. Але в основному учасники торгів – це переможці, які першими припинять поступове зниження цін.

Теоретично, так, придбати лот за вартість 1% можливо, і достатньо одного учасника. Це означає, що якщо умовами угоди є скорочення вартості вугілля до 99% (часто аукціони з продажу активів невеликої приватизації), учасник буде єдиним ексклюзивом, і вони, як і раніше, не зупиняться крок за кроком, тоді він придбає нерухомість лише за 1%. Однак слід розуміти, що продавець (державний чи регіональний уряд) забезпечує продаж за найвигіднішою вартістю. Але нічого не слід виключати, і це підтверджується проведеними аукціонами.